EKOTURYZM- spływy kajakowe rzekami Mazowsza, turystyka motorowodna, narciarstwo biegowe, przystanie wodne nad Wisłą.  
  EKOTURYZM- kajaki, narty, motorówki, skutery wodne, przystań wodna.  




Rzeka Pilica

Pilica wypływa ze źródeł krasowych położonych 348 m n.p.m. na Wyżynie Częstochowskiej we wsi Wola Kocikowa. Płynie ona najpierw w kierunku północno-wschodnim, po kilkunastu kilometrach, pod Żarnowcem, zdecydowanie zmienia kierunek na północny. Ten kurs, z niewielkimi odchyleniami na wschód i na zachód, utrzymuje Pilica aż do Sulejowa. Tu skręca na północny-wschód, by na kilka kilometrów przed ujściem do Wisły zwrócić się na północ. Rzeka wpada do Wisły, na 342 km długości, dwoma ramionami na wysokości 96 m n.p.m.

Nie opodal źródeł rzeki leży miasto Pilica, a 7 km od jej ujścia wieś o nazwie Pilica.
Dolina rzeki jest w pewnym sensie typowa, podobną ma wiele rzek Polski. Łamany, esowaty jej bieg świadczy o zróżnicowanym pochodzeniu poszczególnych odcinków łożyska. Koryto Pilicy jest bardzo urozmaicone przez liczne wyspy, zakola i odnogi, co związane jest z budową geologiczną podłoża. Łożysko rozszerza się w miarę oddalania się rzeki od źródeł i przyjmowania nowych mas wody z dopływów. Jego szerokość wynosi 2 m (sztuczny kanał) w części przyźródłowej, 30 m nieco powyżej Koniecpola, a przeszło 300 m w dolnym i miejscami w środkowym biegu. Średnia szerokość wynosi 100 m. W okolicy Inowłodza charakterystyczne sa przełomy Pilicy. Ich powstanie jest związane z wychodniami na powierzchnię skał starszego podłoża - wieku mezozoicznego.

Dorzecze Pilicy (9245 km kw.) ma kształt nieregularny. W dolnym i górnym biegu rzeki jest stosunkowo wąskie, natomiast w części środkowej bardzo rozbudowane, jego szerokość dochodzi do 120 km. Na całej swej długości Pilica przyjmuje 14 większych dopływów (po 7 lewo i prawobrzeżnych). Największy z nich to prawobrzeżna Drzewiczka, wpadająca do Pilicy w okolicy Nowego Miasta, jej długość wynosi ok. ok. 81 km. Największy lewobrzeżny dopływ, Wolbórka, bierze początek wśród wzniesień łódzkich, po przepłynięciu 60 km uchodzi do Pilicy pod Tomaszowem Mazowieckim. Również ważnym dopływem jest lewobrzeżna Luciąża (45 km długości), która uchodzi do Zbiornika Sulejowskiego.

(opracowano na podstawie: E. J. Rutkowscy "Dolina Pilicy", Poznaj swój kraj 10/1979).

Opis szlaku kajakowego

Nazwa szlaku spalski pilicki
Stopień uciążliwości nie uciążliwy nie uciążliwy
Stopień trudności dostępny dla początkujących dostępny dla początkujących
Długość trasy (km) 20 40
Czas przepłynięcia 1 dzień 2 dni
Opis szlaku Początek trasy w Spale, koniec we wsi Mysłakowiec. Znana, malownicza trasa kajakowa. Przy trasie liczne, ciekawe i pięknie położone zabytki przyrody i kultury. Szczególnie polecamy zwiedzenie miasta Inowłódz- jednego z najstarszych w Polsce. Zabytki miasta to m.in. romański kościół obronny ( 1082r.), barkowy kościół św. Michała, XIX synagoga. Początek trasy w Spale, koniec w Nowym Mieście n. Pilicą. Znana, malownicza trasa kajakowa. Przy trasie liczne, ciekawe i pięknie położone zabytki przyrody i kultury.


Oferta

Wynajmujemy kajaki dwuosobowe, zapewniamy transport sprzętu na początek spływu i odbiór na końcu trasy.

Koszt wynajmu kajaku dwuosobowego polietylenowego (Sprinter) wraz z wiosłami i sprzętem asekuracyjnym wynosi 35 zł ( dzień) + transport (cena transportu uzależniona od liczby wynajmowanych kajaków i długości trwania spływu- tanio!!!!).

Istnieje możliwość podwiezienia kierowców z parkingu na miejsce startu, a po spływie - do samochodów.

Noclegi, wyżywienie

Proponujemy Państwu noclegi na polach biwakowych, kempingach, w domkach wypoczynkowych lub też w gospodarstwach agroturystycznych. Szczegółowe informacje na temat tych usług udzielamy telefonicznie.

W przypadku grup wieloosobowych oferujemy Państwu organizację pikniku w trakcie spływu. W trakcie pikniku serwujemy ciepłe dania z kuchni polowej!!! ( koszt organizacji pikniku - do negocjacji).

 

Wszelkie prawa zastrzeżone - Ekoturyzm 2007;Tworzenie stron WWW - QLT.PL