Ekoturyzm.pl>narciarstwo biegowe> opisy tras > Puszcza Bolimowska
 
  EKOTURYZM - spływy kajakowe rzekami Mazowsza, turystyka motorowodna, narciarstwo biegowe, przystanie wodne nad Wisłą.  
  EKOTURYZM - kajaki, narty, motorówki, skutery wodne, przystań wodna.  Wędrówka po Puszczy Bolimowskiej

Trasa ta przebiega przez teren Bolimowskiego Parku Krajobrazowego- dużego kompleksu leśnego położonego między Skierniewicami a Żyrardowem. Charakterystyczną cechą terenu jest mozaika różnorodnych drzewostanów oraz występowanie licznych gatunków zwierząt         ( zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Parku- www.bolimowski.pk.prv.pl). Atrakcją turystyczną jest niewątpliwie możliwość podziwiania wyjątkowego krajobrazu, walorów przyrodniczych. Na trasie wędrówki dodatkową atrakcją może być ponadto spotkanie ze stadem łosi!  

Proponujemy dwa warianty wędrówek:

Wariant I. Start wędrówki w miejscowości Joachimów Mogiły. Samochody można zaparkować na parkingu obok leśniczówki. Z parkingu wyruszamy w głąb lasu leśnymi drogami. Kierujemy się na południe gdzie znajduje się zielony szlak turystyczny. Trasa przylega do rezerwatu z malowniczo zamarzniętą rzeką Rawka.  Jest to bardzo piękny i ciekawy odcinek wędrówki. Mamy tu okazję podziwiać piękno i zarazem dzikość puszczy Bolimowskiej.

Wariant II. Start wędrówki we wsi Borowiny. Ze wsi ruszamy czerwonym szlakiem wgłąb terenu Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Po przejechaniu ok. 3 kilometrów skręcamy w lewo. Dalej skręcamy w lewo ( szlak zielony) i dochodzimy do jednej z największych atrakcji przyrodniczych Bolimowskiego Parku Krajobrazowego rezerwatu Polana Siwica. Rezerwat ten jest największą ze śródleśnych polan w Bolimowskim Parku Krajobrazowym, z wyjątkowo ciekawymi zbiorowiskami roślinności łąkowej, torfowiskowej i bagiennej. Jest ostoją zwierzyny i miejscem lęgowym licznych gatunków ptaków. Polana ta jest również w pewnym sensie zabytkiem, ciekawym świadectwem historycznym po intensywnie rozwijającym się niegdyś w tej części Mazowsza osadnictwie puszczańskim, zwanym budnictwem. Budnicy byli ludźmi wolnymi, żyli w lesie i z lasu. Zajmowali się wyrębem lasu i przerobem drewna na popiół, potaż, smołę, dziegieć, terpentynę, kalafonię, garbniki, węgiel drzewny i dziesiątki innych produktów, niezbędnych ówczesnej gospodarce. Zamieszkiwali budy - prowizoryczne kurne chaty, częściowo zagłębione w ziemi. W ciągłym poszukiwaniu surowca przenosili się z miejsca na miejsce, pozostawiając za sobą połacie wyrąbanego lasu. Po zwiedzeniu Polany Siwica dalej podążamy na północ. Po przebiegnięciu ok. 6 km dochodzimy do mety- znanego, zabytkowego pałacu w Nieborowie.

 

Oferta

Wynajmujemy narty śladowe, zapewniamy transport sprzętu na początek wędrówki i odbiór na końcu trasy.

Koszt wynajmu nart wraz z kijkami wynosi 25 zł (dzień) + transport (cena transportu uzależniona od liczby wynajmowanych nart  i długości trwania wędrówki - tanio!!!!).

Istnieje możliwość podwiezienia uczestników z wybranego miejsca ( parkingu, przystanku autobusowego, dworca kolejowego itp.)  na miejsce startu i z powrotem.

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty gastronomicznej. Po wędrówce istnieje możliwość zorganizowania dla Państwa pikniku. W trakcie pikniku serwujemy ciepłe dania z ogniska, grilla. ( tanio!!!!).

Dojazd

- samochodem

Z Warszawy należy jechać trasą poznańską do Sochaczewa. W Sochaczewie należy skręcić w drogę do Skierniewic ( 705) i jechać do Bolimowa. Z Bolimowa należy jechać w zależności od wyboru trasy wędrówki albo do Joachimowa Mogił albo do Nieborowa.

- autobusem

Do Nieborowa oraz Bolimowa można dojechać autobusem PKS z Łowicza.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowš ofertš imprez narciarskich oraz licznymi promocjami-kliknij).
 

Wszelkie prawa zastrzeżone - Ekoturyzm 2015;Tworzenie stron WWW - QLT.PL