EKOTURYZM- spływy kajakowe rzekami Mazowsza, turystyka motorowodna, narciarstwo biegowe, przystanie wodne nad Wisłą.  
  EKOTURYZM- kajaki, narty, motorówki, skutery wodne, przystań wodna.  


Kanał Żerański

Jezioro Zegrzyńskie obejmuje 40 kilometrowej długości rozlewisko rzek Narwi i Bugu o powierzchni 33 km2. Zbiornik wodny rozciąga się od wysokiej na 24 m zapory i usytuowanej na niej elektrowni wodnej dostarczającej 20 MW energii elektryczne w miejscowości Dębe, aż po historyczne miasto Pułtusk.

Połączenie z Warszawą zapewnia jezioru malowniczy, 19 kilometrowy Kanał Żerański. Stanowi ono dzięki temu ważny odcinek jednej z głównych arterii wodnych łączących Jeziora Mazurskie oraz dorzecze Narwii i Bugu z rzeką Wisłą.

Kanał Żerański jest kontynuacją robót prowadzonych już w 1 połowie XIX wieku. Wobec odcięcia od Bałtyku przez Prusy, powstał plan aby otworzyć drogę na Bałtyk przez Narew i Niemen, które należało połączyć spławnymi kanałami. Między Warszawą a Narwią wykonano wtedy kilka odcinków. Od Bródna do Dębego - Kanał Bródnowski, od Aleksandrowa do Pilawy- Kanał Królewski. Między Narwią a Niemnem przeprowadzono Kanał Augustowski. W 1951r. na początku współczesnego Kanału Żerańskiego wybudowano port oraz śluzę. Dwustronna śluza między portem a Wisłą ma pokaźne wymiary i do niedawna była drugą na świecie co do wielkości i typu, po śluzie pod Asuanem na Nilu w Egipcie.

Lokalizacja Kanału Żerańskiego oraz Jeziora Zegrzyńskiego w pobliżu Warszawy wpłynęła na stworzenie wszechstronnych możliwości wypoczynku. Nad brzegami jeziora powstają liczne porty, stanice wodne, ośrodki wczasowe konferencyjne i domy wypoczynkowe. Akwen wyśmienicie nadaje się do uprawiania wszelkich sportów wodnych. Od końca wiosny do późnej jesieni goszczą tutaj amatorzy żeglarstwa, windsurfingu, wioślarstwa, kajakarstwa i sportów motorowodnych. Zimą rozgrywane są zawody bojerowe.

Opis szlaku kajakowego

Nazwa szlaku żerański zegrzyński staronarwiański
Stopień uciążliwości nie uciążliwy nie uciążliwy nie uciążliwy
Stopień trudności dostępny dla początkujących dostępny dla początkujących dostępny dla początkujących
Długość trasy (km) 18 25 72
Czas przepłynięcia 1 dzień 1 dzień 2- 3 dni
Opis szlaku Początek trasy w Warszawie - koło E.C. " Żerań", koniec we wsi Nieporęt (jez. Zegrzyńskie) Początek trasy w Warszawie - koło E.C. "Żerań", koniec w Zegrzu (ul. Groszkowskiego) Początek trasy w Nieporęcie. Po wpłynięciu do jez. Zegrzyńskiego kierujemy się w lewo w stronę zapory w Dębe. Po dopłynięciu do zapory przenoska ( ok. 500m). Dalej płyniemy starorzeczem Narwi. Od Modlina płyniemy Wisłą  do przystani w Suchodole.


Oferta

Wynajmujemy kajaki dwuosobowe, zapewniamy transport sprzętu na początek spływu i odbiór na końcu trasy.

Koszt wynajmu kajaku dwuosobowego polietylenowego (Sprinter) wraz z wiosłami i sprzętem asekuracyjnym wynosi 35 zł lub 45 zł (dzień) + transport (cena transportu uzależniona od liczby wynajmowanych kajaków i długości trwania spływu - tanio!!!!).

Istnieje możliwość podwiezienia kierowców z parkingu na miejsce startu, a po spływie - do samochodów. Dla osób korzystających z trasy staronarwiańskiej  proponujemy bezpłatny parking na naszej przystani w Wyszogrodzie ( informacje o przystani-kliknij).

Noclegi, wyżywienie

Proponujemy Państwu nocleg na przystani wodnej w Suchodole nad Wisłą lub też w gospodarstwach agroturystycznych. Szczegółowe informacje na temat tych usług udzielamy telefonicznie.

W przypadku grup wieloosobowych oferujemy Państwu organizację pikniku w trakcie spływu (koszt organizacji pikniku - do negocjacji).

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowš ofertš imprez kajakowych oraz licznymi promocjami-kliknij). 

Wszelkie prawa zastrzeżone - Ekoturyzm 2015;Tworzenie stron WWW - QLT.PL